Jdi na obsah Jdi na menu
 


Impresionismus

3. 6. 2011

Maurice Ravel (1875- 1937

Narodil se v roce 1875. Jeho matka pocházela ze starého baskického rodu, což ho silně ovlivnilo především v oblasti folklórní hudby ( jeho snad nejslavnější skladba, téměř dvacetiminutové Bolero roste z jediného španělského tématu, jež se neustále opakuje a narůstá stupňováním dynamiky). Podobných lidových inspirací najdeme v Ravelově díle více: ve Španělské rapsódii pro orchestr i v operní jednoaktovce Španělská hodinka.

Ravel žil svérázným způsobem. Měl vytříbený inteletuální smysl po otci - inženýrovi, žil většnou v ústraní jako svobodný muž se zálibou pro exotické kočky a vzácé květiny. Ač cestoval po Evropě a Americe, většinu života strávil ve své vile v Montfort - l´Amaury a v Paříži. 

Typicými díly Ravelova impresionismu jsou klavírní skladby Vodotrysky, Kašpar noci, Zrcadla, návratem ke starším slohům a k folklorismu se vyznačují díla jako Klavírní trio A dur, Sonáta pro housle a violoncello a Sonáta pro housle a klavír. 

Nejrozsáhlejším dílem Ravelova tvůrčího talentu byla baletní hudba, původně komponovaná pro Ďagilevův soubor (zakladatel skupiny Ruský balet, propagoval v záp. Evropě ruské baletní umění). V jeho baletu na antické řecké téma Dafnis a Chloé si vytvořil představu Řecka jako malíři 18. století. Jasná melodická linie, pevná a jednoduchá stavba, důsledná tematická práce, to všechno jej vzdalovalo od impresionismu (ten se vyznačoval neurčitostí a zlomkovitostí melodického obrysu a novými harmonickými prostředky), avšak barevností orchestru i jemnstívyjádřeých nálad od tohoto stylu neodbočil. 

Světoznámá je jeho orchestrální úprava Musorgského Obrázků z výstavy. Pozoruhodné jsoui jeho dva klavírní koncerty: G dur a D dur, druhý byl psán pro válečného vysloužilce, jednorukého pianistu Wittgensteina. Tato skladba obsahuje v okrajových částech poochmurnou náladu, jež mohla být předzvěstí blížící se mozkové choroby. Po nezdařeném operativním zákroku autor brzy umírá.